MasterCard, VISA, Amex Ne Anlama Geliyor?

Kredi kartı kullanıcısı olarak bizi çok fazla ilgilendirmese de kullandığımız kredi kartlarının üzerindeki MasterCard, VISA ve Amex logoları dikkatimizi çekmiştir. American Express kredi kartı (Amex) kendine özgü avantajlar taşısa da diğer iki kartın birbirlerinden çok da farklı oldukları söylenemez.

Amex’in özel bir kart olarak anılmasına rağmen kullanım alanının özellikle ülkemizde çok sınırlı olduğunu da belirtmek gerek. Yurtdışında ise Amex’e özgü özel kart tipleri çok özel bazı müşterilere hitap etmekte, çoğu zaman da bir avantaj sağlamaktan çok bir masraf kapısı olup olmadığı tartışılmaktadır. Amex Türkiye’deki ortağı Akbank yerine Garanti Bankası’yla işbirliği yapacağını geçtiğimiz günlerde duyurdu.

MasterCard ve VISA Kart ise genellikle uluslararası futbol ve diğer spor dallarındaki sponsorlukları ve özel kart markası reklamlarından aşina olduğumuz kredi kartları. Bu reklamların neden yapıldığı da ayrı bir tartışma konusu. Çünkü özellikle Türkiye’de müşteriler bankadan kart alırken genellikle herhangi bir tercihte bulunmamakta, bankanın kendilerine sunduğu markayla yetinmekte.

MasterCard dünya çapında 25 binden fazla iş ortağı olan bir şirket. 25 binden fazla finansal kuruluş, müşterilerine MasterCard aracılığıyla kredi kartı hizmeti veriyor. MasterCard’ın sahipliğini ise dünya çapında ünlü JPMorgan Chase, Citigroup, Bank of America gibi şirketler taşıyor. MasterCard FIFA Dünya Kupası’nın resmi sponsorlarından.

VISA ise 21 bini aşkın kullanıcı ortağıyla hizmet sunan, gerek Debit Card (Banka Kartı) gerekse Kredi Kartı imkanları sunan bir şirket. VISA Güney Amerika’daki önemli futbol şampiyonalarına sponsor olmasıyla tanınıyor.

Kullanıcılar açısından kredi kartlarının VISA ya da MasterCard olması çok da önem taşımıyor. Çünkü her iki şirket de aynı kalitede, aynı yaygınlıkta ve güvenililirlikte hizmetler sunuyor. Ülkemizde yaygın olmayan Discovery Card da sektörün dünya çapındaki liderlerinden.
Etiketler:

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “MasterCard, VISA, Amex Ne Anlama Geliyor?”

Bir Cevap Yazın