Mortgage Kredisi Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey…

mortgage kredisi

“Mortgage” kelimesi bugünlerde karşımıza sık sık çıkan kelimelerden biridir. Mortgage, gayrimenkul alırken önümüze sunulan, düşük faizli, en uzun vade ile alabildiğimiz ve aldığımız gayrimenkulün banka tarafından ipotek altına alındığı konut edinme kredisine verilen addır. Türkiye’de henüz yeni yeni tanınmaya başlamakla birlikte konut kredisi, ev kredisi, gayrımenkul kredisi gibi isimlerle bilinmektedir. Bankalar yıllardan beri konut kredisi vermekle birlikte mortgage kredisinin bazı farklı avantajları vardır. Ülkemizle yeni tanışan mortgage kredisini ana hatlarıyla tanıyalım.

Mortgage Hakkında Herşey

Mortgage faiz oranı pek yüksek değildir. Faiz oranı ortalama 1.38 civarındadır. 15-20 yıl gibi uzun vadede ev sahibi olabilirsiniz. Mortgage ile 1 kişi en fazla 1 ev sahibi olabilir.

Mortgage belli bir birikimi olup da bir evi almak isteyen kişilerin banka aracılığıyla uzun vadede; 20 -30 yılda taksitler ödeyerek bankadan kredi kullanarak ev sahibi olma sistemidir.

Avrupa’da bu uzun zamandan beri uygulanıyor. Bir kişi üniversiteden mezun olur olmaz 30 yıl 35 yıl gibi vadelerle çok düşük taksitlerle bankadan kredi kullanarak ev sahibi olabiliyor. Hatta girdiği yeni bir işte maaşından kesilerek de bu taksitler ödenebiliyor. Türkiye’de mortgage gelmeden önce de öncede konut kredisi mevcuttu. Aralarında çok büyük bir fark yok. Konut kredisi ile bir ev aldığınız zaman, 10 yıl diyelim; 120 ayda eğer iki taksit ödemezseniz, tüketici yasanıza göre onu bir sene onu bir sene içerisinde ödeme hakkına sahipsiniz.

Fakat Mortgage’ta böyle bir olay yok. Eğer taksit süresi içerisinde arka arkaya 2 taksiti ödemediğiniz anda banka sizin daha önceden verdiğiniz yüzde 25 peşinatı ve o zamana kadar ödediğiniz taksitleri size geri vererek evinizi hemen satışa çıkartır. Böyle bir durumda da tabi oturduğunuz ev bir anda satışta olacağı için bu büyük bir risktir. Diğer bir konu vergi avantajıdır. Ama şu anda yeni çıkan yasaya göre vergi avantajı söz konusu değil. Yasada vergi muaf tutuldu. Belki ileriki dönemlerde, Mortgage tamamen Türkiye’ye adapte olduğu zaman belki bu vergi avantajı tekrar gündeme gelecektir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Mortgage Kredisi Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey…”

Bir Cevap Yazın