Euro Alanlar Şimdi Nasıl Hareket Etmeli?

Euro Alanlar Şimdi Nasıl Hareket Etmeli?

Yıl ortasında 1.08 dolardan işlem göreceği yönündeki tahminleri altüst ederek dolar karşısında 1.14 seviyesini aşan euro ile ‘carry trade’ yapanlar marttan bu yana yüzde 3.5 kayba uğradı. Ardından tekrar geri çekilmeye başlamasıyla Euro yatırımcılarının kafasını iyice karıştırdı. Yakın geçmişte Euro alan herkes şimdi “Bundan sonra nasıl hareket etmeli?” sorusunu yöneltiyor.

Küresel piyasalardaki oynaklık ve euronun birçok analistin tahminlerinin aksine yerine düşmek yerine yükselişe geçmesiyle işler tersine döndü. UBS Group AG endeksine göre carry trade stratejisini benimseyen yatırımcılar, mart ayından bu yana yüzde 3.5 oranında kayıp verdiler. Bloomberg’in haberine göre, eurodaki beklenmedik yükseliş pek çok bakımdan ekonomiye ayna tutuyor. Euro Bölgesi ekonomisinin tahmin edilen kadar kötü durumda olmadığına ve defl asyon ihtimalinin bulunmadığına yönelik işaretler geliyor. Öte yandan dolar, ABD verilerinin beklentilerin altında kalması ile zayıflıyor. Fed’in faiz artırımı zamanlaması ile ilgili beklentiler öteleniyor.

Euro ‘carry trade’i ile para kazanmak çok kolay görünüyordu. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede tutması ile birlikte euroyla borçlanmak ve getiriyi faiz oranlarının yüksek olduğu ekonomilere yatırmak anlamına gelen “carry trade” ile yatırımcılar oluşan büyük farkı kar olarak eve götürüyorlardı. Ancak euroda beklenmedik ralli ‘carry trade’ yatırımcısının zarar etmesine neden oldu.

Carry trade bir ay öncesine kadar ciddi kazançlar sağladı fakat küresel piyasalardaki oynaklık ve euronun birçok analistin tahminlerinin aksine yerine düşmek yerine yükselişe geçmesiyle işler tersine döndü. UBS Group AG endeksine göre carry trade stratejisini benimseyen yatırımcılar, mart ayından bu yana yüzde 3.5 oranında kayıp verdiler. Londra’daki Mizuho Bank Ltd. hedge fonu satış müdürü Neil Jones, “İşe yaramıyor. Bu işlem tekrar karlı hala gelecektir ancak şu sıralar değil” dedi.

Bloomberg’in haberine göre, eurodaki beklenmedik yükseliş pek çok bakımdan ekonomiye ayna tutuyor. Euro Bölgesi ekonomisinin tahmin edilen kadar kötü durumda olmadığına ve deflasyon ihtimalinin bulunmadığına yönelik işaretler geliyor. Öte yandan dolar, ABD verilerinin beklentilerin altında kalması ile zayıflıyor. Fed’in faiz artırımı zamanlaması ile ilgili beklentiler öteleniyor.

Carry trade stratejisindeki bozulma, eurodaki beklenmedik toparlanmadan kaynaklandı. Dün sabah saatlerinde Londra’da 1.1390 dolar seviyesinden satılan euro, Bloomberg’in 98 analistin katılımıyla yaptığı beklenti anketindeki yıl ortası tahminlerin üzerine çıktı. Anket medyanı euronun şu sıralar dolar karşısında 1.08 seviyesinde olacağına işaret ediyordu.

Euronun dolar karşısında güç kazanmasında, Fed’in faiz artışını öteleyeceği beklentisi doğuran ABD’deki veri akışı, Avrupa’da deflasyon kaygılarını azalmasının Almanya’da gösterge 10 yıllık tahvilin getirisini bu yılın en yüksek seviyelerine taşıması etkili oldu. Euro geçtiğimiz ay yüzde 3.4 ralli yaparak spekülatörleri zora soktu. Deusche Bank G10 döviz küresel başkanı Alan Ruskin, carry trade işlemlerinde kazanç sağlamak için kullanılan Güney Afrika Randı ve Türk Lirası gibi para birimlerinin de zayıf bir peformans gösterdiğini hatırlattı. Morgan Stanley stratejistleri de gelişmekte olan ülke paralarının geçen ay ralli yapamamasının, euronun direncinden kaynaklanan negatif carry trade etkisiyle birleştiğini belirtiyorlar.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Euro Alanlar Şimdi Nasıl Hareket Etmeli?”

Bir Cevap Yazın