Bayram Tatili Uzatıldı. Arefe Günü Bankalar Açık mı?

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki tüm kamu çalışanlarının 16 Temmuz Perşembe günü, yani Ramazan Bayramı’nın arefe gününde idari izinli sayılacağı, dolayısıyla kamu kuruluşlarının arefe günü tatil olacağı duyuruldu. Ancak memurların izinli sayıldığı bir günde özellikle kamu bankalarında çalışmakta olan personelin durumunun ne olacağı anlaşılamadı. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank gibi kamu bankalarında çalışan personelin devlet memuru kapsamında olması nedeniyle o gün çalışıp çalışmayacağı, dolayısıyla bankaların açık mı yoksa kapalı mı olacağı soruları kafaları karıştırdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzalıdığı yazının içeriğine bakılınca 16 Temmuz Perşembe günü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların yarım gün izinli sayılması öngörülüyor. Ayrıca gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlarının, Ramazan Bayramı’nın arefesine denk gelen Perşembe günü idari izinli sayılacağı bildiriliyor.

Bu durumda henüz net bir açıklama yapılmamasına rağmen kamu bankalarının da tatil kapsamında olması kuvvetle muhtemel görünüyor. Dolayısıyla 16 Temmuz Perşembe günü Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi kamu bankalarında çek, senet tahsilatı, havale gönderme, kredi çekme gibi işleri olanların bu durumu dikkate alması gerekiyor. Mümkünse çarşamba günü işlemlerini yaptırmaları, olmuyorsa bayram tatili sonrası pazartesi gününe bırakmaları öneriliyor.

Öte yandan Akbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Şekerbank, HSBC, Finansbank, TEB, Denizbank gibi özel sektör bankalarının çalışma düzeninde herhangi bir değişiklik olmayacak. Özel sektör bankaları, normal mesaisini sürdürürken her türlü bankacılık işlemleri yapılmaya devam edecek. Banka müşterileri kredi çekme, kredi taksiti ödeme gibi işlemler başta olmak üzere her türlü bankacılık hizmetinden yararlanacak.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Bayram Tatili Uzatıldı. Arefe Günü Bankalar Açık mı?”

Bir Cevap Yazın