Faiz indirimleri sonrası ihtiyaç kredisi faizleri düştü mü?

Faiz indirimleri sonrası ihtiyaç kredisi faizleri düştü mü?

Geride bıraktığımız 2016 Haziran ayında en iyi ihtiyaç kredisi faiz oranı 36 ay vadede aylık % 1,20 olarak gerçekleşti. Haziran ayı içerisinde 36 ay vadede ihtiyaç kredisi için en iyi oranını, aylık % 1,20 faiz oranı ile Burganbank verdi. İhtiyaç kredisi faiz oranları, diğer kredi türlerine göre kredi veren kurumların politikası ve piyasa şartlarından daha fazla etkilendiği için ay içerisinde birçok değişikliğe uğrayabiliyor. Bu nedenle en iyi faiz oranı, haftalık hatta günlük olarak bile değişkenlik gösteriyor.

Haziran ayını mayıs ayı ile karşılaştırınca, üst üste yapılan faiz indirimlerine rağmen ihtiyaç kredisi faizlerinin çok az düştüğünü görüyoruz. Söz konusu dönemde 36 ay vade için sadece % 0,04 değerinde bir düşüş olduğunu olduğu görülüyor. Ayrıca tüm bankaların ihtiyaç kredisi tekliflerinde 36 ay vadede ortalama faiz oranı, % 1,42 olarak gerçekleşti. En iyi faiz oranı olan % 1,20 seviyesinin piyasa ortalamasına göre, % 0,22 oranında düşük kaldığını söyleyebiliriz.

Maliyet oranları ne durumda?

Bankalardan ihtiyaç kredisi almak için uygulanan faiz ve tüm masraflar dahil hesaplanan maliyet oranı, 36 ay vade için aylık % 1,47 olarak gerçekleşti. Son üç ay (nisan, mayıs, haziran) piyasa ihtiyaç kredisi faiz ortalaması ise aylık % 1,44 oldu. Banka kredisi sisteminde gerçek maliyeti hesaplayabilmek için öncelikle maliyet oranına bakmak gerekiyor. Tüm masrafları içeriyor olması nedeniyle maliyet oranı üzerinden yapılan hesaplamaların çoğunlukla doğru sonuç verdiği biliniyor.

Şimdi de son 1 yılın ortalamasına göz atalım. Haziran 2015 ile Haziran 2016 arasındaki bir yıllık dönemde ihtiyaç kredisi faiz oranı % 1,41 olarak gerçekleşti. Bu oran bize son üç ayın ortalama piyasa faiz oranlarının, son bir yıla göre yüksek seyrettiğini de gösteriyor. 2016 yılının ikinci yarısında bu oranların düşüp düşmeyeceği ise birçok etkene bağlı olmakla birlikte, temelde ekonomik ve siyasi göstergelere bağlı olarak değişeceğini belirtelim.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Faiz indirimleri sonrası ihtiyaç kredisi faizleri düştü mü?”

Bir Cevap Yazın