Kredi Kartı ile Ödeme ve Peşin Fiyatına Taksit

Kredi Kartı ile Ödeme ve Peşin Fiyatına Taksit

Mağazada veya internet üzerinden alışveriş yaparken en son adım olan ödeme adımına geldiğinizde eğer kredi kartı ile ödemeyi seçerseniz, genelde taksit isteyip istemediğiniz sorulur. Bunun sorulması mağazada genellikle kasiyerin o anda sormasına bağlıdır ama internette mağazalara kıyasla daha yaygındır.

Taksit seçtiğiniz zaman ödeyeceğiniz toplam tutar bazen arttığı görülür. Örneğin 100 TL tutarında bir ürün almak ve kredi kartına taksit yaptırmak istediğinizde belli bir vade farkı uygulanır. Bu vade farkı, bankaya veya tercih edilen taksit sayısına göre değişkenlik gösterir. Bazen de taksit seçtiğiniz halde toplam ödeyeceğiniz tutar değişmez, örneğin 6 taksit seçip yine 100 TL ödersiniz. Böylece peşin fiyatına taksit imkanından yararlanmış olursunuz.

İnternet ortamında kullanılan sanal ve mağazalardaki fiziksel POS cihazlarında bazı kısıtlamalar olabilir. Bunlardan en önemlisi, sadece POS alınan bankanın kredi kartı sahiplerine taksit imkanı sunulabilmesi… Bu da mağazaların sadece sanal POS’unu aldığı anlaşmalı bankaların kredi kartı ailelerine taksit imkanı sunabileceği anlamına geliyor.

Kredi kartlarına ait numara blokları bulunuyor. Kredi kartının ilk 6 hanesine “bin” numarası adı veriliyor. Ödeme isteği geldiği anda sunucu tarafındaki yazılım, alıcının kredi kartının bin numarasına göre kredi kartını ve bankayı belirliyor, bu bankaya ait tanımlı sanal POS üzerinden ödeme gerçekleştiriyor.

Mağazalar, bankalar ile anlaşma yaparken peşin ve taksitli işlemler için bankaya ödeyeceği komisyon oranları üzerinde mutabakata varıyorlar. Böylece mağaza üzerinden gerçekleştirilen her peşin ve taksitli online ödeme işlemi için banka, o mağazadan belirli oranda komisyon alıyor.

Mağazaların, özellikle taksitli işlemlerde bankarın aldığı komisyon oranının üzerine küçük bir kar payı koyarak kullanıcılara yansıttığı biliniyor, Bu da bildiğimiz klasik anlamda vade farkını oluşturuyor ve bankacılık sisteminde “alıcı finansmanlı vade farkı” olarak adlandırılıyor.

Bankaların mağazalardan aldığı komisyon oranları, genelde bankaların kredi kartlarına göre değişkenlik gösterirken, mağazanın son kullanıcıya yansıttığı vade farkı ise mağazanın iş modeline göre değişkenlik gösterebiliyor. Uygulamada ise en çok görülen taksit sayısı bazlı vade farkı oranları oluyor.

Mağazaya gelen müşteri, 100 TL değerindeki bir ürünü örneğin Garanti Bankası Bonus Card ile 6 Taksit seçerek ödemek isterse, bu alışveriş için 9 TL vade farkı ödemesi gerekiyor ve bu durumda ödeyeceği toplam tutar 109 TL’ye yükseliyor. Tahsil edilen 109 TL’ye istinaden banka % 6.5 oranında komisyonunu alıyor (Yaklaşık 8 TL) ve vade farkı ile bankanın aldığı komisyon arasındaki yaklaşık 2 TL tutar da vade farkı geliri olarak mağazaya kalıyor.

Vade farksız uygulamada ise satın alınan ürünün üstüne herhangi bir vade farkı eklenmiyor. Eğer müşteri 100 TL değerindeki ürünü 12 taksit seçerek ödemek isterse vade farkı alınmadığı için, kredi kartından 100 TL tahsil ediliyor. Bu durumda alıcı banka ve / veya mağaza finansmanlı peşin fiyatına 12 taksitli ödeme gerçekleşiyor.

Bir başka peşin fiyatına taksit uygulaması da mağazanın banka ile Peşin Fiyatına Taksit kampanyası yapmadan, baştan vade farklı fiyatı alıcıya göstermesi… Bu durumda ürünün fiyatı en baştan örneğin 109 TL gösterilip, peşin ve taksitli fiyatın değişmemesi sağlanıyor. Bu durumda peşin alınan ürün için bankaya çok düşük oranda komisyon ödeneceği için, mağaza yüksek oranda kazanç sağlıyor. Bu iş modeli de günümüzde oldukça yaygın olup baştan vadeli fiyat gösteriliyor, peşin ödemelerde ve havale / EFT kanalı ile ödemelerde indirim olarak alıcıya yansıtıldığı da görülüyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Kredi Kartı ile Ödeme ve Peşin Fiyatına Taksit”

Bir Cevap Yazın