Ohal sonrası dolar yeniden 3 Liranın altına iner mi?

Ohal sonrası dolar yeniden 3 Liranın altına iner mi?

Türkiye’de 15 Temmuz akşamı meydana gelen başarısız darbe girişimi sonrasında dolar kısa sürede yükselerek 3.04 TL’ye kadar ulaştı. Piyasaların açıldığı pazartesi gününden sonra daha da yukarıya tırmanacağı düşünülüyordu ama Merkez Bankası’nın attığı adımlarla pazartesi günü hızla 2.92 seviyesine kadar geriledi. Bunun üzerine piyasalarda doların daha da geriye, hatta 2.80’lere dönüleceği beklentisi dahi oluştu. Ancak sonraki günlerde olağanüstü hal ilan edilmesiyle yabancıların Türkiye’ye güvensizlik konusunda net tavır almasıyla tekrar 3 TL’yi aştı ve bir daha da geriye dönmedi.

Hükümet yetkililerinin son günlerde yaptığı açıklamada doların kısa vadede tekrar 3 TL’nin altına döneceği ve hızlı düşüşle 2.80 seviyesine inileceği beklentisi oluşturuldu. Dış piyasalara birlik beraberlik mesajı verilerek Türkiye’ye davet edildi. Ancak yabancı yatırımcıların Türkiye ile ilgili gelişmeleri ağırlıklı olarak Financial Times, Economist gibi yabancı finans gazete ve dergilerden alıyor olması nedeniyle hükümet yetkililerinin güven verici mesajları karşılığını bulamadı. Darbe girişimi sonrası ikinci haftanın ikinci gününde ise Amerikan dolarının tekrar 3.05 seviyesine kadar çıktığı görüldü.

Peki, bundan sonra neler olabilir? Dolar yeniden 3 TL seviyesinin altına inebilir mi? Finans uzmanları bu sorunun yanıtını verirken Merkez Bankası’nın tavrının belirleyici olacağına dikkat çekiyorlar. Merkez Bankası’nın faiz indirme eğiliminin Ağustos ayında da devam etmesi ve sonrası için de “faizde indirime devam” sinyali verilmesi halinde 3 TL’nin altının artık hayal olacağını öngörüyorlar. Merkez Bankası’nın en azından Ağustos ve Eylül ayları için “bekle – gör” politikası uygulaması durumunda Türkiye’ye yüksek faiz için gelen sıcak para çıkışının duraklayacağı, hatta taze sıcak para geleceğini düşünüyorlar.

Finans uzmanlarının genel kanısına bakacak olursak, ortak düşünce ise Amerikan dolarında artık 3 TL seviyesinin bir daha görülemeyeceği, 2016 sonlarında ise 3.12 TL’ye ulaşacağı şeklinde… Bu nedenle önümüzdeki birkaç aylık kısa vadede doların 3 TL seviyesinin altına kısa süreli inmesi halinde alım yapılması, 3.05 TL seviyesinin aşıldığı durumlarda ise satış yönünde hareket edilmesi öneriliyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Ohal sonrası dolar yeniden 3 Liranın altına iner mi?”

Bir Cevap Yazın