Türkiye’de kredi kartı limitleri iki katına çıktı

Türkiye'de kredi kartı limitleri iki katına çıktı

Türkiye’de internetten alışveriş yapan kullanıcı kitlesinin 10 milyona ulaşması ve cep telefonları üzerinden yapılan mobil ticaretin de son dönemlerde hızlı şekilde büyümesinin en büyük etkenlerinden biri de kullanıcıların kredi kartı kullanımının artması oldu.

Son dört yılda Türkiye’deki kredi kartı sayısı yüzde 30 artış gösterirken, kredi kartı limitleri de yüzde 100 artış gösterdi. Başka bir deyişle kredi kartı limitleri iki katına çıktı. Arıştarma sonuçlarına göre Türkiye’deki kredi kartlarının toplabm limiti de 142 milyar TL’ye ulaştı. (Eski parayla 142 katrilyon TL)

BBDK ve BKM verilerine dayanılarak yapılan araştırmaya göre Türkiye’deki kredi kartı sayısının 56,5 milyon seviyelerine geldiği de paylaşılan bilgiler arasında. 2009 yılındaki kredi kartı sayısı 43,8 milyon civarındaydı ve o dönemdeki kredi kartı limitleri de toplamda 71 milyar TL olarak belirtiliyor. 2009 yılında kart başına ortalama limit 1635 TL iken, 2013’te bu rakam 2518 TL’ye çıkmış durumda…

Taksitli ödemenin oldukça sık kullanıldığı Türkiye’de 2009 yılında taksitli kredi kartı borçları, toplam kredi kartı borçlarının % 36’sını oluştururken, 2013 yılında bu oran %57 oldu. 2009 Ağustos’ta 12,8 milyar TL taksitli kredi kartı borcu bulunuyorken, 2013 Ağustos’ta bu rakam 46,5 milyar TL’ye yükseldi.

Yapılan araştırmada son 10 yıl içinde hane halkı harcamalarının kredi kartı ile yapılan bölümü % 9’dan % 36’ya yükseldiği de paylaşılan diğer bilgiler arasında bulunuyor. Taksitli ödemeler istikrarlı bir şekilde ödenmediği zaman kullanıcılarda ciddi boyutlarda borçlanmaya neden olabiliyor ve şu an Türkiye’de takipteki bireysel kredi kartı borçlarının 4,4 milyar TL’ye ulaşmış olduğu da araştırmada öne çıkıyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Türkiye’de kredi kartı limitleri iki katına çıktı”

Bir Cevap Yazın