30 Ağustos’ta bankalar açık olacak mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı geldi çattı. Ancak bu yılki 30 Ağustos ile ilgili bir kavram kargaşası olması vatandaşın da kafasını karıştırıyor. Gaziantep saldırısı nedeniyle bu yıl 30 Ağustos’ta kutlama olmayacağının açıklanması, bankaların da açık olup olmayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Vatandaş haklı olarak, “30 Ağustos kutlanmayacaksa tatil de olmayacak. Bu durumda bankalar açık olur” düşüncesine kapılıyor. Ancak böyle düşünenlerin yarın bankalara gittiğinde hayal kırıklığına uğrayacağı kmsin… Çünkü 30 Ağustos Salı günü resmi ve özel bankaların hiçbirisi açık olmayacak.

Oluşturulan kavram kargaşası bir yana, bunun iki basit sebebi var aslında… Birincisi, 30 Ağuustos’ta resmi kutlama yapılmayacak ama bu sadece devletin kendi yaptığı resmi kutlamalar için geçerli… Halk bu bayramı istediği gibi kutlayabilir. İkinci sebebi ise, 30 Ağustos’ta memurlara verilen tatil ulusal bayram tatili… Yani idari izinli sayılarak yapılan bir tatil değil bu… Dolayısıyla 30 Ağustos Zafer Bayramı, ulusal bayram statüsünde bir tatil günü olduğu için resmi ve özel bankaların hepsinin kapalı olması gerekiyor.

Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB, Finansbank, Odeabank, ING Bank, Şekerbank, Fibabank, Yapı Kredi, Kuveyt Turk gibi özel bankaaların yanında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım gibi tüm devlet bankaları yarın çalışmayacak, işlem yapmayacak. Bankaların internet şubeleri üzerinden tüm işlemler yapılabilecek. Ancak yapılan işlemler bir sonraki gün devreye girecek. Örneğin bir bankanın internet şubesinden havale göndermeniz durumunda bu işlem ertesi sabah işleme girecek.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “30 Ağustos’ta bankalar açık olacak mı?”

Bir Cevap Yazın