Moody’s Türkiye Kararı Doları Nasıl Etkiler?

Moody's Türkiye Kararı Doları Nasıl Etkiler?

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye değerlendirmesini bu gece gerçekleştirecek. Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyede not veder iki kuruluştan biri olan kurumdan gelecek karar öncesi yerli ve yabancı analistler görüşlerini paylaştı.

Türkiye’nin kredi notunu indirim için izlemeye alan Moody’s Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyede kredi notuyla değerlendiren iki kredi derecelendirme kuruluşundan biri. Moody’s’in kredi notunu aşağı çekmesi Türkiye’den sert portföy çıkışlarına neden olabilir.

Reuters’a göre bankacılar Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetmesini ana senaryo olarak beklemeseler de bu gelişme piyasalarda satış baskısı yaratmayı sürdürüyor. Piyasalarda genel beklenti darbe girişimin ardından Türkiye’nin kredi notunu indirim için gözden geçirmeye alan kredi derecelendirme kuruluşunun gözden geçirmeyi 5 Ağustos’ta tamamlamak yerine bir miktar daha beklemesi yönünde.

Kredi derecelendirme kuruluşları her ne kadar not gözden geçirmeleri için yılbaşında bir takvim açıklasalar da gelişmelere göre bu takvim dışında da not kararı açıklayabiliyorlar. Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyede kredi notuyla not vermiş olan diğer kuruluş ise Fitch…

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Moody’s Türkiye Kararı Doları Nasıl Etkiler?”

Bir Cevap Yazın