Aşk Egodan Kurtulmaktır

Aşk Egodan Kurtulmaktır

Aşk, onun temel koşulu egoyu bırakmak olduğu için çok büyük bir cesarete ihtiyaç duyar. Ve insan, egosundan vazgeçmekten çok korkar.

Bu neredeyse intihar etmek gibi görünür.

Bu böyle gözükür çünkü biz egodan başka bir şey bilmiyoruz.

Ego bizim yegane kimliğimiz haline gelmiştir ve ondan vazgeçmek kesinlikle bireyselliğinden vazgeçiyorsun anlamı taşır. Bu doğru değildir; aslında gerçek olan tam tersidir: Egonu bırakmazsan kendi gerçek bireyselliğini bilemezsin.

Ego bir kandırmacadır; sahte, yanlış, uydurulmuş bir şeydir. O bırakıldığı an, sadece o zaman gerçeği görebilirsin. Aksi takdirde gerçek olmayan, gerçeği gizler. Gerçek olmayan, gerçeği, bulutların güneşi gizlediği gibi gizler.

Aşk egoyu bırakmayı gerektirir.

Böylelikle aşk, ilahi olana açılan bir kapıya dönüşür. Bir kişiyi sevmeye başlayabilirsin ama sonunda kişisel olmayanı sevmeye başlarsın.

Kişi tıpkı bir pencereye benzemeye başlar; sınırsız gökyüzüne doğru açılır. Ancak, insan egonun kurban edilmesi gerektiğinden emin olmalıdır.

İnsanlar aşk özlemi çekiyor ama aynı zamanda egolarına yapışıyorlar. Bu yüzden aşk asla bir gerçeklik halini alamıyor. Onlar aşk şerbetinin tadına bakmadan göçüp giderler.

Ve aşkı yaşamadığın sürece hayatı da yaşamamışsındır.

Hayatın anlamını kaçırmış olursun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir