Hadise: Farkımız Var’da Sıfır Tolerans’ın bir tık ilerisinde…

Hadise: Farkımız Var'da Sıfır Tolerans'ın bir tık ilerisinde...

Hadise ‘Şampiyon’ adlı albümünün ikinci klibini aynı zamanda albümün en bomba hit’i olan ‘Sıfır Tolerans’a çekeceğini duyurduğunda pek fazla olay olmadı. “Doğru karar” diyenler oldu ama konunun bir gün RTÜK, Twitter, Kadın Hakları gibi etiketlerle anılacağını tahmin eden olmadı.Aslına bakarsanız Hadise de olayın bu kadar uzun soluklu ve genel çerçeveli bir tartışma konusu haline geleceğini hesap etmedi.

Önce ‘Sıfır Tolerans’ klibinin başına gelenleri hatırlayalım; Hadise’nin çektiği klip uzun süre müzik kanallarında döndü, internette yayınlandı, fakat daha sonra RTÜK tarafından ‘müstehcen’ bulundu ve klibi yayınlayan müzik kanallarına ceza yağdı.

Peki Hadise bunun üzerine ne yaptı derseniz tepkisini Twitter’dan dile getirdi, konuyu “Kadınlar yapınca olmuyor da erkekler yapınca oluyor, haksızlık”a taşıdı ve binlerce kişinin beğenisini, RT’sini, like’ını kazanmayı başardı. Bu kadarla da sınırlı kalmadı, şarkının akustik bir versiyonunu kaydetti ve bu şarkıya video olarak stüdyo çekimlerinden oluşan bir klip hazırladı.

Tam konu biraz olsun sıcaklığını kaybettiği bugünlerde ise albümün üçüncü klibi olarak Gökhan Şahin-Emrah Karaduman şarkısı olan ‘Farkımız Var’ seçildi ve video 2018 mart ayında yayınlandı. Şarkıyı dinlediğimizde ‘Prenses’ şarkısının ikizi tadında, sözlerinin Hadise’nin ‘Sıfır Tolerans’ sonrası yaşadığı dönemi adeta tahmin eder ve özetlercesine “Farkımız tarzımız” kafasında olduğunu görüyoruz. Klip ise XXL mont, mont, metro, stil gibi etiketlerle anlatabilecek standartlıkta…

Kötü bir iş değil ancak konu resmen şuralara gidiyor: Bu saatten sonra çıkan her Hadise videosu RTÜK’e gönderme taşıyor mu? Bir süre Hadise’yi daha tepkili, daha ‘elini taşın altına koyan bir görüntü’ ile izleyebiliriz; ya da Hadise ‘Önce müzik’ vurgusu da yapabilir.

Elbette pop standartlarında ve çemberin içinde olmak suretiyle daha tepkisel ve eylemsel bir duruştan bahsediyoruz; “Hadise sistemin dışına çıktı ve sistem içerisinde arıza gördüğü şeyleri eleştiriyor” keskinliğini ondan beklememiz biraz zor…

Peki, Hadise böyle davranmakla doğru mu yapıyor? Buna “evet” diyebiliriz. Hadise ‘Stir Me Up’la kalabilirdi ama kalmadı, Belçika’yı geri plana attı ve yatırımlarını Türkiye’ye yaptı; Avrupalı bir pop yıldızı olmak yerine Türk pop ikonu olmaya oynadı. ‘Aşk Kaç Beden Giyer’ ya da ‘Tavsiye’ gibi albümlerle belki fazla ticari olsa da yine de trend işler yaptı.

Şimdi biraz daha iddialı ve biraz daha büyük oynaması gerekiyor. Tavrını, duruşunu samimi bulun ya da bulmayın, daha keskinleşmesi gerekiyor; çünkü sözünü ve müziğini üreten bir besteci değil Hadise, başkalarının şarkılarını yorumlayan bir şarkıcı… Dolayısıyla kariyer planı olarak doğru adımlar atıyor, çemberin içinde kalarak kendisine saygın bir duruş yaratma peşinde…

Ve az ama öz sosyal medya paylaşımları sayesinde doğru nokta atışlarında bulunuyor, kimseyi sıkmadan “Hadise enteresanlaştı son dönemde” dedirtiyor. Bu yolda yürüdüğü sürece ve RTÜK tepkiselliğini biraz daha ‘yapıcı’ tepkilere evrilttiği sürece Hadise başarısını sürdürmeye devam edecek. Farkımız Var klibini henüz izleyediyseniz bir göz atın, bakalım siz nasıl bulacaksınız?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir