Rezidans Nedir – Kirası ve Fiyatları Ne Kadar?

Rezidans Nedir?

Son yıllarda konut ve gayrımenkul piyasasının gözde mekanı olan rezidansı en kısa yoldan açıklamak için şöyle diyebiliriz: İçerisinde restoran, özel otopark, havuz, fitness center, spor alanları, alışveriş merkezi gibi birimleri barındıran, 24 saat güvenlikli otel gibi hizmet veren dairelere rezidans adı veriliyor. Rezidans dairelerde oturanlar, kendi kendine yetebilen bu teknolojik yapılarda çok çeşitli sosyal olanaklardan ve güvenlik hizmetlerinden ücreti karşılığı yararlanıyorlar.

Özellikle İstanbul’da hızla artan ve başta Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere diğer kentlerde de sıkça görülmeye başlayan rezidans dairelerde daha güvenli ve konforlu bir yaşam sunuluyor. Her ayrıntının bilgisayarla takip edildiği akıllı binalardaki bu dairelerde yaşayanların tüm ihtiyaçları özel bir servis tarafından karşılanıyor. Her ayrıntının bilgisayarla takip edildiği bu ortamlarda su tesisatı bozulduğunda tesisatçı aramanıza gerek kalmıyor. Yangın çıktığında tüm sistemler otomatik olarak kilitleniyor, giriş ve çıkışlar sürekli kontrol altında tutuluyor. Tabii tüm bunlar için belirli bir ücret ödeniyor.

Rezidans Hizmetleri ve Özellikleri

Her rezidansta farklı özellikler göstermekle birlikte en yaygın olarak sekreterlik ve resepsiyon hizmetleri veriliyor. Yaşadığınız dairenin nlük temizlik ihtiyacı karşılanıyor. Kuru temizleme, çamaşırhane, alışveriş servisi gibi hizmetleriniz yapılıyor.

Hemen hemen tüm rezidanslarda Amerikan tarzı mutfak ile beyaz eşyaların tümü yer alıyor. İnternet bağlantısı, klima, doğalgaz, direkt telefon, özel kasa, ütü odası, kablolu televizyon ve uydu televizyon teknolojileri var. Spor yapmaya meraklıysanız çoğu rezidansta bulunan fitness center, spor salonu hizmetlerinden yararlanıyorsunuz.

Fiyatları Ne Kadar?

Rezidanslarda kira bedelleri 2 bin – 2 bin 500 dolar arasında değişkenlik gösteriyor. Bulunduğu semte göre biraz daha aşağı inerken daha yukarılara çıktığı da görülüyor. Genel olarak 1 bin 500 doların altında kiralık rezidans bulmak neredeyse imkansız…

Rezidans daire satın almak isteyenler ise en az 300 bin lirayı gözden çıkartmak zorundalar… 1+0 ve 1+1 rezidansların fiyatları 300 bin liradan başlıyor ve Levent, Etiler, Beşiktaş, Maslak gibi bölgelerde 1 milyon 300 bin liraya kadar tırmandığı görülüyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Rezidans Nedir – Kirası ve Fiyatları Ne Kadar?”

Bir Cevap Yazın