Bankada Altın Hesabı Olanlar Dikkat: Yeni Dönem Başladı

Bankada Altın Hesabı Olanlar Dikkat: Yeni Dönem Başladı

Bankalarda Altın Hesabı olanlar için hesap sahipleri yararına yeni düzenlemeler geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz hafta açıkladığı Eylem Planı çerçevesinde müşteriler artık elindeki altını kuyumculara götürerek kendisine en iyi fiyatı vereni tercih edebilecek. Bugüne kadarki uygulamada elindeki altını bankadaki altın hesabına yatırmak isteyen müşterinin fiyat değerlemesi sadece bankalar tarafından yapılabiliyordu. Eylem planlarında altın yatırımlarına ilişkin düzenleme sayesinde, altın mevduat hesabı olan müşteriler, kuyumcuların POS cihazları üzerinden hesaplarına gram altın yatırabilecek.

Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren altın uzmanları, bankaların altın toplamak için düzenlediği “altın günleri” ile tüketicilerin zarar gördüğünü öne sürüyorlar. Görüşüne başvurulan kuyumcuların çoğu, “Bankalar, tasarruf sahibinin verdiği yüzük, kolye, bilezik ve diğer altınların has altın karşılığını hesaplayıp bunun üzerinden işlem yapıyor. Saflık derecesi açılacak hesaptaki altın miktarına direkt olarak etki ediyor.” şeklinde düşünüyorlar.

Kuyumcuların düşüncesine göre, vatandaşların bu hesaplamada zarara uğramaması için bankaya gitmeden önce birkaç kuyumcuya uğrayıp tasarrufunun has altın karşılığını öğrenmesi gerekiyor. Yeni eylem planının devreye girmesiyle, banka ne derse vatandaşın o fiyatı kabul etmesi zorunluluğu ortadan kalkıyor. Bugüne kadar kuyumculuk sektörünün dışlanması nedeniyle zarara uğrayan vatandaş artık bu duruma düşmeyecek. Müşteriler elindeki altını kuyumculara götürerek kendisine en iyi miktarı vereni tercih edebilecek.

Kuyumculuk sektörü uzmanları ayrıca, büyük tutarlarda altın almak suretiyle yatırım yapılmasının doğru olmadığına dikkat çekerek, “Vatandaşlarımız, yüklü, büyük paralarla altına yatırım yapmak yerine bu paraları ekonomiye katkı sağlayacak, istihdamı artıracak yatırımlara dönüştürmeli. Küçük tasarruflarını altınla değerlendirmeli” uyarısı yapıyorlar. Son günlerde altın fiyatlarının toparlanmaya başladığına dikkati çeken uzmanlar, “2015 yılının ilk iki ayında altının gramı 100 TL’ye yaklaşır. Altın her zaman en güvenir liman olmuştur” değerlendirmesi yapıyorlar.

Yurtiçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Programında altınla ilgili düzenlemeler yer alıyor. Buna göre, yatırım amaçlı altınların sisteme kazandırılması ve finansal erişimin artırılması amacıyla kuyumcuların banka işbirliğinde finansal sistem içinde olmaları sağlanacak, bu çerçevede altın mevduat hesabı olan müşterilerin kuyumcuların POS’ları üzerinden hesaplarına gram altın yatırabilmesine ilişkin model geliştirilecek. Bunun için Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde komite oluşturulacak ve kuyumcular odasıyla görüşmeler yapılacak.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Bankada Altın Hesabı Olanlar Dikkat: Yeni Dönem Başladı”

Bir Cevap Yazın