İran halkı kredi kartıyla tanıştı

İran halkı kredi kartıyla tanıştı

İran’daki bankalar, iç piyasayı canlandırmak amacıyla müşterilerine ilk kez kredi kartı dağıttı. Daha ilk günden on binlerce kişinin kredi kartı sahibi olmasıyla ülkede yeni bir dönem başladı.

İran basınında yer alan haberlere göre, ülkenin ekonomisini güçlendirmek amacıyla çıkarılan kredi kartları, Merkez Bankası tarafından belirlenen en alt limit 100 milyon riyal (2800 dolar), 300 milyon riyal (8400 dolar) ve en üst limit 500 milyon riyal (14 bin dolar) olmak üzere üç farklı kart limitiyle halka sunuldu.

Bankalar tarafından verilen kredi kartlarının uluslararası kredi kartı şirketleriyle bir ilişkisi olmadan sadece ülke içinde kullanılabileceği belirtildi. Bank Millet’le birlikte kredi kartlı döneme giren iki bankadan biri Ayende Bank’ın ilk gün 12 binden fazla kredi kartı dağıttığı bilgisi verildi.

Kredi kartının daha önce kullanılmadığı İran’ın bankacılık sisteminde sadece banka kartları ve ön ödemeli kartlar kullanılıyordu. Ülkeyi ziyaret eden az sayıdaki yabancı turist, kredi kartının ne olduğunu hiç bilmeyen yerel halkla tanışmanın şaşkınlığını yaşıyordu.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “İran halkı kredi kartıyla tanıştı”

Bir Cevap Yazın