26 Ağustos 2018 Erken Seçim Ekonomiyi ve Kredileri Nasıl Etkiler?

26 Ağustos 2018 Erken Seçim Ekonomiyi ve Kredileri Nasıl Etkiler?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ni, partisinin TBMM grup toplantısında erken seçim çağrısı yapınca piyasalar bir anda hareketlendi. Bahçeli yaptığı konuşmada erken seçim tarihi olarak 26 Ağustos 2018 Pazar gününü dillendirdi. Hükümetin ve diğer partilerin bu çağrıya nasıl tepki vereceği bilinmezken piyasalarda ilk tepki, borsanın düşmesi ve doların yükselmesi şeklinde oldu. Bahçeli’nin “Seçimse seçim, hodri meydan” demesiyle birlikte piyasalarda sert hareketler gözlendi.

Peki, Bahçeli’nin erken seçim ağrısına hükümet ve diğer partiler olumlu cevap verirse ve serken seçimin 26 Ağustos 2018 Pazar günü yapılması kesinleşirse Türkiye ekonomisinde nasıl gelişmeler olur? Seçime giden günlerde borsanın ve doların performansı ne olur? Ekonomi kötüye mi gider, yoksa olumlu gelişmeler mi gözlenir? Erken seçimi duyan takipçilerimizin en çok bu sorular üzerinde odaklaandığını görüyoruz.

Zamanından önce yapılan erken seçimlere ilk aşamada verilen tepki genellikle olumsuzdur. Çünkü piyasalar, siyasi ortamda belirsizlik olmasını sevmez, iktidardaki partinin devamından yana olur, düşmesi ihtimalinden hoşlanmaz. Kaldı ki Bahçeli’nin erken seçim çağrısıyla birlikte piyasaların verdiği ilk tepki bu şekilde oldu.

Ancak erken seçim tarihi kesinleştikten sonraki günlerde iktidar partisinni seçim ekonomisi uygulamaya başlamasıyla gerginlik azalır. Piyasada para bollaşır, daha çok oy toplayabilmek için ekonominin canlanması yönünde adımlar atılır. Popülist politikanın yaygınlaşmasıyla birlikte piyasaları seçim ekonomisi bereketinin saracağını söyleyebiliriz. Sıkı para politikasından uzaklaşma sinyalleriyle birlikte seçim ekonomisi geçici bir ferahlık sağlar.

Bunun sonucunda bankalar da vatandaşlara ve esnafa daha kolay kredi vermeye başlayacaktır. Faiz oranlarında herhangi bir düşme gözlenmez ama vatandaşın ve esnafın kredi kaynaklarına erişimi kolaylaşır. Bunun sonucunda daha iyimser bir ortam oluşur. Seçim günü yaklaştıkça artan siyasi tansiyon belli gerginliklere yol açsa da, erken seçim sürecinin genelinde piyasalarda olumlu bir ortam oluşması beklenebilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “26 Ağustos 2018 Erken Seçim Ekonomiyi ve Kredileri Nasıl Etkiler?”

Bir Cevap Yazın