İş Bankası Maksimum Vadeli Hesap ile Paranız Faiz Kazanıyor

İş Bankası Maksimum Vadeli Hesap ile Paranız Faiz Kazanıyor

İş Bankası’nın tüm müşterilerine sunduğu Maksimum Vadeli Hesap, paranıza gecelik vadeli hesapla değer kazandırırken, hesabınızda yeterli para olmasa bile talimatlı ödemelerinizi otomatik gerçekleşirmesiyle öne çıkıyor.

Maksimum Vadeli Hesap, her iş günü vadesiz hesabınızda 500 TL üzerinde kalan bakiyeyi vadeli hesaba aktararak gecelik mevduat faizi kazanmasını sağlıyor.  Aynı durum müşterinin belirleyeceği herhangi bir tutar için de geçerli… Müşteri kendi tercihine göre 500 TL yerine başka bir tutar da belirleyebiliyor. Böylece vadeli hesaba yatırılan para her gün değerlenirken, bir yandan da vadesiz hesapta yeterli bakiye kalmasının rahatlığını yaşanıyor.

Otomatik ödeme talimatı verilen elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu gibi faturalar, düzenli havale / EFT talimatları, alışveriş işlemleri veya nakit çekimi için hesapta yeterli bakiye olmadığında da vadeli hesapta biriken bakiyeden gereken tutar vadesiz hesaba aktarılarak ödemeler gerçekleşiyor. İş Bankası Maksimum Vadeli Hesap talimatları, internet şubesi, İşCep ve tüm İş Bankası şubelerinden verilebiliyor.

Maksimum Vadeli Hesap Özellikleri

​• Maksimum Vadeli Hesap, yalnızca Maksimum Vadeli Hesap talimatı kapsamında açılabilen, günlük TL faiz kazandıran ve gün içerisinde para çekilişine izin veren bir vadeli mevduat hesabı olarak tanımlanıyor. Maksimum Vadeli Hesap talimatı yalnızca gerçek kişi müşteriler tarafından açılabiliyor.

Ödeme Hesabı: Maksimum Vadeli Hesap açılışında belirlenen müşteri tarafına tasarruf nitelikli vadesiz TL mevduat hesabıdır. 

Süpürme İşlemi: Ödeme Hesabı’ndan saat 15.30’da asgari limitin altında kalmayacak şekilde belirlenmiş tutarın üzerindeki bakiyenin günlük vadeli hesaba sistem tarafından aktarılması işlemidir. 

Asgari Limit: Ödeme Hesabı’nda Süpürme İşlemi sonrasında kalacak minimum bakiyeyi tanımlamakta olup, hali hazırda asgari limit 500 TL olarak belirlenmiş bulunuyor. Söz konusu limit müşterinin isteği doğrultusunda 500 TL’nin üzerinde de belirlenebiliyor.

• Maksimum Vadeli Hesap talimatı kapsamında Ödeme Hesabı’nda saat 15:30 itibariyle mevcut bakiyenin asgari limitin üzerinde olan kısmı Maksimum Vadeli Hesap’a aktarılarak bir günlük vadeli mevduat olarak değerlendiriliyor.

• Her iş günü saat 15:30’da yapılacak tarama sonucunda Ödeme Hesabı bakiyesinin asgari limitin altında olması durumunda, Maksimum Vadeli Hesap bakiyesinden Ödeme Hesabı’na para aktarımı sağlanarak Ödeme Hesabı bakiyesi asgari limite tamamlanmaya çalışılıyor.

• Hafta sonlarında ve resmi tatillerde Ödeme Hesabı’ndan Maksimum Vadeli Hesap’a süpürme işlemi yapılamıyor.

• Maksimum Vadeli Hesap bakiyesinin üst limitinin 100.000 TL olması nedeniyle, günlük vadeli hesabın söz konusu limite ulaşması halinde Ödeme Hesabı’ndan vadeli hesaba süpürme işlemi yapılamadığını belirtelim.

Faiz İşleyişi

​• Maksimum Vadeli Hesap bakiyesinin 500 TL’nin altında olması halinde hesaba faiz verilmiyor.

• Maksimum Vadeli Hesap’a faiz tahakkukları yalnızca iş günlerinde 00:00-08:00 arasında gerçekleşiyor ve faiz tahakkuku Maksimum Vadeli Hesap’ın işlem anındaki bakiyesi üzerinden yapılıyor.

• Hafta sonlarında ve resmi tatillerde Maksimum Vadeli Hesap temdit işlemi yapılmadığı için, faiz tahakkuku tatil sonrası ilk iş günü ve tatilin son gününde tahakkuk saatindeki bakiye üzerinden uygulanıyor.

• Maksimum Vadeli Hesap’a tahakkuk eden faizler anaparaya ekleniyor.

​• Vadesiz mevduat hesabından sistem araclığıyla Maksimum Vadeli Hesap’a pıara aktarımı günde bir kez yapılıyor ve buna Süpürme İşlemi deniyor. Bunun dışında para girişi yapılamıyor. Ancak para çıkışı her türlü temas noktasından gerçekleşebiliyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “İş Bankası Maksimum Vadeli Hesap ile Paranız Faiz Kazanıyor”

Bir Cevap Yazın